Краєзнавчий музей «Світлиця» Новосільський НВК

Любов до України починається з любові до місця,DSC01147 де народився, зробив свої перші кроки, відчув материнське тепло, батьківське піклування. Це почуття зростає разом із дитиною і стає великим, всеохоплюючим почуттям любові до Вітчизни. Але за умови, що його плекають.

Саме тому відразу після прийняття Верховною Радою УРСР 24 серпня 1991 року Акту проголошення незалежності України, педагогічний колектив Новосільської ЗОШ І – ІІ ступенів Городоцького району, з ініціативи директора цієї ж школи Левицького Богдана Ярославовича, прийняв рішення про створення шкільного народознавчого музею “Світлиця”. Основною метою роботи музею, на думку засновників, було відродження та популяризація звичаїв, традицій, особливостей побуту своєї маленької батьківщини. Згідно наказу по школі № 103 від 20 жовтня 1991 року народознавчий музей гостинно відчинив двері для відвідувачів.

Великими спільними зусиллями педагогічного колективу та мешканців села було зібрано багато цікавих експонатів. Жителі с. Нове Село та навколишніх сіл з особливим ентузіазмом зносили різноманітні знаряддя сільськогосподарського виробництва, посуд, меблі, одяг, ікони, знайдені на горищах, в глухих закутках осель.

Справжньою цінністю шкільного музею стали знайдені учнем школи в закинутому будинку “Просвіти” Державний Герб-Тризуб, картина художника Бутовича “70 – річчя святкування “Просвіти”, “Портрети князів та гетьманів України”.

Відповідно до наказу Головного управління освіти і науки Львівської облдержадміністрації від 19.11.2001 р. № 675 даний музей було зареєстровано як краєзнавчий музей при Новосільській ЗОШ І – ІІ ступенів на громадських засадах.

Сьогодні музей включає два експозиційних зали. Загальна площа музею – 48 кв. м. Експозиційна площа: І зал – 35,7 кв. м.;

ІІ зал – 37,5 кв. м.

Загальна кількість одиниць збереження – 254 експонати.

В першому залі відтворено інтер’єр галицької хати кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Другий зал – “З бабусиної скрині, з дідусевого горища” включає такі розділи:

– Знаряддя праці селян с. Нове Село поч. ХХ ст.;

– Освітлювальні та нагрівальні прилади поч. ХХ ст.;

– Українська вишивка;

– Народний одяг;

– Вироби з лози та соломи;

– Гончарні вироби;

– Знаряддя ткацького виробництва (поч. ХХ ст.);

– Ікони (кінець ХІХ – поч. ХХ ст.);

– Історія с. Нове Село.

Одним з основних завдань нас педагогів на сучасному етапі є прищеплення підростаючому поколінню імунітету проти національного самознищення, виховання національного самоусвідомлення. Ми повинні ліквідувати у свідомості юні прояви негативізмів щодо національних цінностей. У цих умовах ми намагаємося зацікавити кожного з наших учнів своїм корінням, прилучити до активного життя, щоб їм не було байдуже, хто вони, якого роду. У здійсненні цього нам допомагають експонати шкільного музею, місцеві традиції, що живуть у нашому регіоні. Але саме пособі все це мертве. Тільки в людині воно оживає і стає вогнем, що несе в дитячі душі тепло материнської любові, віру в добро, правду, вселяє надію.

В «Світлиці» налагоджено роботу двох груп екскурсоводів з учнів школи. При музеї створено Раду, члени якої надають допомогу в зборі матеріалів з історії села, школи, проведенні пошуково-дослідницької роботи з вивчення звичаїв, традицій, фольклору рідного села. В музеї проводяться екскурсії, уроки, семінари, виховні заходи. Неодноразово в «Світлиці» побували відвідувачі – представники української діаспори, делегації від європейських країн. Вони були щиро вражені, як музейними експонатами, так і розповідями екскурсоводів.

Любити свій народ, свою країну – це не тільки пишатися її славною історією, культурою, мовою, а й прагнути всіма справами, помислами підносити їх велич, невтомно працювати в ім’я їх процвітання. У вихованні активного носія національної свідомості, який не відривається від свого коріння, відчуває сою відповідальність перед минулим, сьогоденням і прийдешнім – ми і бачимо наше завдання.

Завідує музеєм вчитель історії Левицька Ніна Василівна.

Адреса: 81573 Новосільський НВК,

с. Нове Село,

Городоцький р-н,

Львівська обл.

Телефон: (03231) 27624

Залишити відповідь