Стаття керівника відділу освіти у районному часописі “Народна думка”

Як підняти українську школу? Ми всі хочемо бачити своїх дітей освіченими, з одного боку, а з іншого – вихованими. Ці дві засади дають поняття громадянина. Але як їх вирішити, дискутували депутати районної ради під час засідання останньої сесії, заслухавши звіт керівника відділу освіти Володимира Більовського про виконання Програми розвитку освітньої галузі Городоччини у 2007-2010 роках.
Серйозне занепокоєння викликав стан здоров’я і спосіб життя дітей і шкільної молоді, зумовлений несприятливим навколишнім середовищем і погіршенням санітарно-гігієнічних умов навчання та якості медичного обслуговування, поширенням шкідливих звичок.
Приємно, що представникам влади не байдужа доля освіти в районі. Спільними зусиллями Городоцької районної ради та районної державної адміністрації вдалося зробити чимало. З перших кроків голови райдержадміністрації Юрія Візняка видно, що в районі буде продовжено курс на визнання освіти як пріоритетної галузі.
Кожен крок у модернізації освіти в районі був спрямований на поліпшення умов навчання, розвитку та виховання особистості.
Новий Першовересень несе нові проблеми і завдання. Пріоритетними визначено такі:
– здоров’я учасників навчально- виховного процесу;
– виховання;
– освіта осіб з особливими потребами;
– дошкілля;
– мережа навчальних закладів;
– інформатизація системи освіти;
– моніторинг та оцінювання якості освіти.
Всі ці складові увійшли у Програму розвитку освіти району до 2012 року.
З метою створення у навчальних закладах району умов, які би сприяли збереженню та зміцненню здоров’я дітей і учнівської молоді, вже у 2011 році планується завершити будівництво 2-ї черги ЗОШ №5 у Городку, розпочати роботи щодо реконструкції з добудовою Комарнівської ЗОШ. В найближчий час розпочнеться виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво навчально-виховного комплексу (НВК) у с. Суховоля. Буде проведено низку робіт щодо покращення теплового режиму та економії енергоресурсів у Городоцькій ЗОШ №4, Великолюбінській, Керницькій, Заверещицькій, Родатицькій ЗОШ та Мавковицькому НВК. Вирішується питання переведення на сучасні види опалення 14 шкіл району, що є першою дуже важливою ініціативою голови РДА Юрія Візняка.
У 2012 році буде влаштовано внутрішні санвузли у всіх навчальних закладах. Передбачається щороку виділяти по 250-300 тис. грн. на заміну вікон у школах району, капітальні ремонти дахів у Мшанській ЗОШ, Катериницькій ЗОШ тощо. У цьому році оновлено (замінено дахове перекриття, підлоги, вікна, двері, влаштовано внутрішні туалети) Дубаневицьку, Вовчухівську, Вишнянську ЗОШ. Такі ж роботи плануються у найближчі роки в інших школах.
Навчальний процес, що позбавляє дітей здоров’я, не може вважатися нормальним. Тому відділ освіти планує до 2012 року забезпечити гарячим харчуванням школярів у всіх школах.
Передбачається значно розширити парк транспортних одиниць з метою забезпечення діяльності освітніх округів
Для формування освітнього середовища, сприятливого щодо збереження здоров’я дітей, розширюється мережа шкіл сприяння здоров’ю. Крім Переможненської ЗОШ, такі школи будуть створені на базі Березецької та Новосільської ЗОШ.
Відділом освіти передбачається значно покращити матеріально-технічну базу шкіл для забезпечення якісного викладання фізичної культури.
Пріоритетними напрямками у вихованні учнівської молоді в районі визначено:
– національно-патріотичний;
– громадянська освіта;
– християнське виховання.
Ще Андрей Шептицький звертався до вчителів так: “А ви, що безпосередньо працюєте над вихованням молоді, дбайте не менше над просвіченням її розуму, як над ублагородненням її сердець… Учіть її, як має жити… Нехай уже малі діти вчаться любити свою землю, свою Батьківщину, нехай учаться працювати для неї…”
Щоб досягти успіхів у вихованні, буде приділено більше уваги співпраці школи, батьків, громадськості, церкви, розвитку проекту “Шкільний музей” та програми підтримки обдарованих дітей та вчителів. Щоб зберегти кращі надбання народної педагогіки, освітні традиції різних періодів нашої складної історії, поповнити їх сучасними здобутками кращих педагогів вже цієї осені буде відкрито музей освіти Городоччини.
Буде розширено мережу гуртків Городоцької та Комарнівської малих академій мистецтв.
У школах району навчаються 0,3% дітей, які потребують соціальної допомоги та реабілітації. До 2012 року планується створити систему комплексної реабілітації таких дітей, щоб інтегрувати їх в суспільство. Для цього буде забезпечено доступ до школи дітей та батьків з особливими потребами; створено групи компенсуючого типу при ДНЗ району та 2 дошкільні логопедичні пункти.
Сучасно підготовані фахівці – основний важіль розвитку системи освіти в цілому. Але, як відомо, вчитель перестає бути вчителем, коли він не займається самоосвітою. На забезпечення безперервного професійного розвитку педагогічних працівників у Програмі передбачено відповідне фінансування. Підвищення професійної майстерності вчителів – це поле діяльності методичної служби району. Методист – це ланка, яка пов’язує управлінську систему зі школою, “перехідний місток” від науки до конкретного вчителя. Це планування, навчання, наукове керівництво дослідницькою діяльністю, це постійний діалог зі школою.
Впровадження у навчальний процес комп’ютерних технологій вимагає від учителя високої комп’ютерної грамотності. Це забезпечить участь учителів у програмах “Microsoft. Партнерство в навчанні” та “Intel. Навчання для майбутнього” (280 осіб щорічно).
Знання та вміння, набуті в дитинстві, – фундамент для подальшого успішного навчання в школі і впевненості в житті. Але наявна мережа дошкільних навчальних закладів не дає можливості охопити освітою всіх дітей дошкільного віку. Тому для забезпечення виконання вимог Закону України “Про дошкільну освіту” Програма передбачає розширення мережі ДНЗ, а саме: будівництво ДНЗ у Великому Любені, Бучалах, реконструкцію житлового будинку в ДНЗ в Мильчицях, контори ССГ в Галичанах, відновлення дитячого садочку в Долинянах, Добрянах, реорганізацію Городоцької ЗОШ №4 після проведення реконструкції, Городоцької ЗОШ №5 після завершення будівництва ІІІ черги цієї школи, Угрівської ЗОШ, Завидовицької ЗОШ, Родатицької ЗОШ, Керницької ЗОШ, Суховільської ЗОШ, Братковицької ЗОШ у навчально-виховні комплекси, відкриття додаткових груп у ДНЗ у Мшані та та Комарні. В перспективі доцільна реконструкція приміщення початкової школи у с. Черляни у дошкільний навчальний заклад.
Подальший розвиток мережі загальноосвітніх навчальних закладів пов’язаний із забезпеченням якості освіти та її ефективності через створення єдиного освітнього простору в межах освітніх округів. З обласного бюджету будуть виділені кошти для модернізації навчально-матеріальної бази опорних шкіл.
В рамках напряму інформатизації системи освіти комп’ютерами забезпечено усі середні школи району, а також частину навчальних закладів І-ІІ ст. Актуальною залишається проблема забезпечення всіх навчальних закладів комп’ютерною технікою, перехід педагогічних працівників від комп’ютерної грамотності до інформаційної компетентності, створення інформаційного освітнього простору.
Для підвищення якості освіти та перевірки відповідності діяльності освітньої системи очікуванням місцевих громад та дітей необхідна об’єктивна інформація про загальний стан освіти району, її ефективність та відповідність вимогам нинішнього часу, тобто моніторинг освіти. Відділ освіти працює над створенням моделі моніторингу якості освітніх послуг.
Кожен крок у модернізації освіти має бути зваженим і зрозумілим, спрямованим на поліпшення умов навчання і розвитку особистості. Школа не повинна займатися психологічним травмуванням учнів, а створювати для кожної дитини ресурс її особистісного розвитку
Головною дійовою особою реформ в освіті є вчитель. Саме від учителя ми чекаємо нових ідей.
Україна приєдналася до Болонського процесу. Ми повинні стати частиною єдиного європейського освітнього поля. Це потрібно не Європі, а нашим дітям, яким відкривається унікальний шанс здобути вдома європейську освіту.

Володимир Більовський,
керівник відділу освіти
Городоцької РДА

Залишити відповідь