Страдч … без зайвих слів

OLYMPUS DIGITAL CAMERAСтаровинне село Страдч знаходиться на відстані 17 кілометрів від Львова, на Страдецькій горі, недалеко від річки Верещиця. Історія його заснування сягає далеких княжих часів, коли тут з’явились княжі стрільці з Городка під час полювання на рись. Наздогнавши звіра в печері, вони заночували тут, а згодом вирішили і оселитися. Вони викорчували частину лісу і заснували на горі поселення, яке на честь перших жителів назвали Стрілиська. У другій половині XI ст. чернець з Києво-Печерської лаври  утворив у печері підземний монастир, другий за значенням після Києво-Печерської лаври. Монастир припинив своє існування десь у 14 ст.

За сприяння  відділу освіти Городоцької  РДА  вихованці Братковицької ЗОШ 13 червня 2016р. змогли відвідати це чудове мальовниче селище і більше дізнатися про його захоплюючу та водночас трагічну історію.
Учні змогли побувати в Печерному монастирі. Затамувавши подих, вони проходили  вузькими холодними тунелями, а в уяві виринали образи монахів, для яких ця печера колись була домівкою.

Неодноразово Апостольською столицею надавалися Відпусти Страдецькому храмові, зважаючи на духовний змаг, який відбувався тут ще з княжих часів. Значний слід залишив по собі чернечий подвиг , що тривав кілька століть на Страдецькій горі і несподівано обірвався трагедією у 1242 році, коли монголо-татари знищили димом та вогнем монахів і велику кількість мирян у печерному монастирі. У цей час відбулася з’ява Матері Божої Нерушимої Стіни.
Згодом Стрілиська стали називатися Страдчем (терпіння, страта).

Ще Страдч відомий своєю Хресною Дорогою, яку Папа Пій XI встановив своєю грамотою на Страдецькій горі.
Християни знають, що Хресна Дорога з Єрусалимським відпустом у Страдчі дає можливість віруючому в будь-який день прийти на прощу, відправити набожество Хресної Дороги і отримати повний відпуст своїх гріхів. Це велике відпустове місце для віруючих.

Діти Братковицької ЗОШ разом з їхніми наставниками також пройшли усіма стаціями Хресної Дороги, відчувши духовне піднесення, радість, умиротворення.
У 1941 році у Страдч прийшла нова хвиля мучеництва: по-звірячому було закатовано російськими енкаведистами отця Миколая Конрада і дяка Володимира Прийму. Під час візиту в Україну Іван Павло ІІ проголосив їх блаженними, а двадцять шосте червня,  день їхньої смерті, став Днем мирянина. Тому так урочисто щороку у цей день біля підніжжя Страдецької  гори відбувається Всеукраїнська проща. Там  має постати храм Страдецьких блаженних та духовно-реколекційний центр. Всеукраїнська проща відбудеться і цього (2016) року.

Тож залишмо  свої щоденні клопоти і спішімо піднести свої молитви за Україну та дорогих серцю людей до Богородиці, покровительки Страдча, та до блаженних мучеників, котрі положили перед Богом не лише свій час, а й найцінніше – життя.

Кожна християнська душа має змогу черпнути цілющої духовної поживи: отримати відпуст на Архієрейській святій Літургії, яку очолить Глава УГКЦ, Блаженніший Патріарх Святослав Шевчук.

Залишити відповідь