«Чорнобиль – національний код трагедії українського народу»

Без имениВ ці дні минає 70 років з часу сумнозвісної Операції «Вісла», яка стала черговою трагічною сторінкою в історії українського народу, коли тисячі українських сімей змушені були покидати свої домівки, улюблені місця та виїздити у невідому чужину. Не оминула ця трагедія і  теперішніх мешканців села Вовчухи, які до 1947 року проживали на території Польщі. В селі Вовчухи  зараз проживають переселенці із с. Гнатковичі Перемишльського повіту.

У 1944 між урядами УРСР і Польщі було підписано «Угоду про взаємний обмін населенням у прикордонних районах». Це перше виселення українців зі споконвічних українських земель, що на той час належали Польщі, котре передувало “Операції «Вісла» та яке мало (за умовами Угоди) бути винятково добровільним, проводилося найчастіше примусово та із застосуванням військової сили. Польські адміністративні органи для збільшення масштабів переселення вдавалися до: позбавлення прав українців на землю, ліквідації рідного шкільництва, ліквідації культурно-освітніх установ, ліквідації греко-католицької церкви тощо. Протягом жовтня 1944 — серпня 1946, за даними польських джерел, до України було переселено 482 тис. осіб.

Як згадують очевидці: « Акція “Вісла” почалася 28 квітня 1947 року. Військо вночі окружало села, щоб запобігти втечі мешканців, які вранці отримували наказ протягом кількох годин (найчастіше двох, а то й менше) бути готовими до виїзду – із підводами та завантаженим майном (через брак підвод однією часто користувалося й 2-3 родини, а декому приходилося нести своє майно на спині)». Таким чином багато українців опинились у Вовчухах, відірвані від рідних для них місць, між чужими людьми.

У зв’язку із відзначенням 70-річчя Операції «Вісла» у Вовчухівській ЗОШ І-ІІ  ступенів відбулись такі виховні заходи: відкрита виховна година для учнів 5-9 класів «Акція «Вісла» – останній акт українсько- польської трагедії», учні переглянули фільм «Остання поїздка додому»  з наступним обговоренням побаченого, ознайомились із спогадами учасників «Великої депортації». Ці заходи сприяють формуванню в учнів історичної пам’яті, дозволяють краще пізнати історію українського народу, а саме своїх рідних та близьких людей.

Залишити відповідь